Dubrovník (Chorvatsko)

Dubrovník

Panoráma města

Panoráma města

Dubrovník, právem nazývaný perlou Jadranu, je skutečným skvostem. Dubrovník navštívíte jednou a tento zážitek se vám navždy vryje do paměti. Dubrovník láká turisty z celého světa v každou roční dobu a má skutečně co nabídnout. Není proto divu, že v roce 1970 bylo toto jihodalmatské město, známé především svým historickým centrem, zapsáno do seznamu památek UNESCO.

Poloha

Poloha: jih Chorvatska, Dubrovačko-neretvanska županija, město leží na břehu Jaderského moře

Souřadnice: 42° 38' SŠ, 18° 06' VD

Plocha: 21,35 km2


Obyvatelstvo

Populace: 43 770

Dubrovník - poloha na mapě

Dubrovník - Zajímavosti, památky

Přístav

Přístav

Dubrovník vznikl ve 12. století spojením osad Lausa a Dubrava. Město bylo obehnáno mohutnými hradbami v délce necelých dvou kilometrů, které jsou v některých místech až 6 metrů silné. Po těchto hradbách, které se zachovaly neporušeny, se můžete při návštěvě Dubrovníku projít a kochat se pohledem na kouzelné staré město i na azurové moře a okolní ostrůvky. Od 14. století do počátku 19. století byl Dubrovník městskou republikou, zvanou Republika Ragusa. V tomto období dosáhl Dubrovník svého největšího rozkvětu a dominantní památky města pocházejí právě z tohoto období. Ragusa je původní název Dubrovníku, který město neslo až do roku 1909.

Středem zájmu návštěvníků Dubrovníku je hradbami chráněné staré město, veřejnosti přístupné dvěma hlavními branami; branou Pile na západní straně ze směru od městské části Gruže a branou Ploče na jihovýchodní straně. Obě brány jsou dvojité s padacími mosty. Za branou Pile leží vilová čtvrť Boninovo, která přechází v poloostrov Lapad. Tam najdete většinu dubrovnických hotelů postavených na kopcích Babin Kuk a Velika Petka. Za branou Ploče je čtvrť stejného jména s několika nejluxusnějšími hotely. Zde také narazíte na starý městský přístav, ze kterého se menší převozní lodí dostanete na nádherný ostrov Lokrum.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Dubrovníku

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Dubrovníku

Starý Dubrovník je skutečně jedinečný svým množstvím památek a atmosférou připomínající patricijské město z přelomu 17. a 18. století. Všechny pamětihodnosti starého města nelze vyjmenovat, zmiňme proto jen ty nejznámější, kterými jsou, spolu s uceleným fortifikačním systémem města a jeho věžemi, kostel svatého Blažeje (Sveti Vlaho), františkánský, dominikánský a jezuitský klášter. Opomenout bychom neměli Městskou kavárnu, Knížecí palác - nejkrásnější stavbu Dubrovníku a pevnost svatého Jana s námořním muzeem. Ve starém městě dále najdete galerie, výstavní a koncertní síně. V sezoně můžete navštívit divadelní představení pod širým nebem.

Kromě starého města za návštěvu stojí také hlavní dubrovnický přístav na předměstí Gruž se svým tržištěm i další části nového moderního města.

Přírodní krásy, to jsou kromě azurového moře, parků, zahrad a veřejných prostranství s bohatou středomořskou vegetací také ostrovy a ostrůvky, typické pro Jaderské pobřeží. Většina ostrůvků je neobydlených a dosažitelných pouze loďkou nebo člunem. Tam si v některé zátoce můžete v klidu plně vychutnat atmosféru a neopakovatelné kouzlo Jadranu.

Stravování v Dubrovníku


Nabídka stravování v Dubrovníku uspokojí mlsné jazýčky. Ve starém městě je spousta konob nabízejících dalmatské speciality a rybí pochoutky, počínaje ústřicemi a konče rybou té nejvyšší kvality. Některé bary nabízejí jen studené speciality jako je pršut nebo sardinky, to aby měl návštěvník větší chuť na nabízená piva nebo vína místní produkce. Ve starém městě, kde je více podniků ke klidnému posezení, najdete rovněž irský bar s originálním černým pivem Guinness. V hotelech jsou běžné diskotéky nebo taneční terasy.


Dubrovník - Doprava

Most Franjo Tudjmana

Most Franjo Tudjmana

Letiště v Dubrovníku je zasazeno do krásné přírodní scenérie, typické pro Dalmácii a vlastně celé Chorvatsko. Nachází se necelých 20 km jihovýchodně od města, má jeden terminál a jednu vzletovou a přistávací dráhu a jeho vybavenost je celkem slušná. Cestujícím je k dispozici půjčovna aut, směnárna, obchody, restaurace a taxi služba. Parkování je možné za poplatek na parkovišti před letištěm. Pokud si nepůjčíte vůz a pro přesun do města se rozhodnete využít hromadnou dopravu, autobusy společnosti Atlas vás do centra přepraví za 35 HRK (5 EUR).

Autem se dá z Prahy do Dubrovníku dorazit za 16 hodin. Nicméně, v plné turistické sezoně je nutné počítat se silným provozem i občasnými zácpami na silnicích a dálnicích. Potom cesta autem zabere více času. Dále je třeba počítat s relativně vysokými poplatky na dálnicích, někdy až příliš přísnými dopravními policisty a nervozními místními řidiči. Velkým problémem v Dubrovníku je parkování, což je třeba brát do úvahy při rezervaci ubytování.


Dubrovník - Ubytování

Městské opevnění

Městské opevnění

V Dubrovníku je k dispozici celá škála ubytovacích kapacit. V těch opravdu nejluxusnějších hotelech, které jsou v těsné blízkosti starého města ve čtvrti Ploče cena za dvoulůžkový pokoj neklesne pod 300 EUR. Kvalita ubytování ceně skutečně odpovídá. V části Dubrovníku, na poloostrově Lapad, se dá v tříhvězdičkovém hotelu ubytovat v ceně od 70 EUR. I tam je standard ubytování i stravování slušný a možnosti případného koupání jsou také velmi dobré. Většina hotelů nabízí návštěvníkům celoročně vlastní bazén s ohřívanou mořskou vodou. Sauna a masáž jsou samozřejmostí. Nejlevnější ubytování v Dubrovníku nabízejí skromnější penziony. Ubytovat se lze i v soukromých apartmánech. Další možností je ubytování v soukromí ve starém městě uvnitř hradeb. To ale musíte mít štěstí, tam bývá obsazeno i mimo sezonu.

 
Publikováno: 20.01.2011
Aktualizováno: 11.02.2011
Autor: Stanislav Kulhánek

Diskuze: Dubrovník

02.03.2014 15:39 S. Kulhánek
---.254.broadband11.iol.cz

Pane doktore, přeji Vám mnoho dalších krásných pobytů v Dubrovníku a okolí.

25.02.2014 03:50 JUDr.Karel Vlk
---.net.upcbroadband.cz

V Dubrovníku jsem byl.Je to velmi krásné město.Je mně 72 let a rád bych se tam ještě podíval

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist