Hvar (Chorvatsko)

Hvar

Přístav u města Hvar

Přístav u města Hvar

Na ostrově Hvar, jedné z oblíbených destinací a doslova perel Jadranu s krásnými plážemi, najdeme několik městeček, z nichž nejznámější je stejnojmenné městečko Hvar. Neopakovatelnou atmosféru mu dodává i jeho poloha – z jedné strany se tyčí vápencové pohoří pokryté borovými lesy, z druhé strany omývá pobřeží azurové moře. Hvar pamatuje doby, kdy zde vládli Benátčané a rozhodli se z něj a z ostrova učinit bezpečnou základnu pro lodi plující do Orientu. Město samo je nevelké a bez problému jej obejdete pěšky. Vše hlavní, co byste neměli minout, je koncentrováno při pobřeží. Dlouhá přímořská promenáda je v půli předělena náměstím sv. Štěpána (Trg Sveti Stjepana), jehož jedna strana se otevírá směrem k moři a zbylé tři jsou lemovány významnými historickými stavbami – renesanční katedrálou sv. Štěpána, Mětskou lodžií s hodinovou věží a budovou arzenálu. Ten sloužil k opravě válečných a obchodních galér. Uvnitř této stavby bylo také v patře otevřeno roku 1612 divadlo, první veřejné na Balkáně. Město je doposavad z části sevřeno hradbami ze 13. století a vně těchto hradeb se nachází františkánský klášter s úchvatnou kolekcí renesančních maleb. Hvar je také výchozím bodem k výletům do okolí, například k ostrovům Pakleni, známým díky místní pryskyřici, či Jerolim a Stipanska, které jsou oblíbené mezi nudisty. Hvar tak nabízí jak nádherné koupání na některé z místních pláží, tak malebnost a atmosféru starobylého města i možnost pěších výletů do hor či plaveb na lodi k některému z blízkých ostrovů.

Poloha

Poloha: ostrov Hvar, Jaderské moře

Souřadnice: 43°10´ SŠ, 16°27´ VD

Plocha: 38,5 km2


Obyvatelstvo

Populace: 11 000

Hvar - poloha na mapě
 
Publikováno: 30.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Hvar

25.08.2014 23:27 Pavel
---.78.broadband5.iol.cz

Jsi spad z marzu nebo co?

16.05.2014 10:06 Dominik
91.187.58---

Je lepší cestovat na Hvar autobusem nebo autem? Co byste radili? Díval jsem se, že cesta autem není zas tak složitá dovolena-hvar.cz ale zas nevím jaké jsou poplatky za dálnice.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist