Asi 60 kilometrů dlouhá zóna pobřeží patří k nejoblíbenějším rekreačním místům v chorvatské Dalmácii. Nabízí vše, co si lze přát od krásné dovolené. Makarskou riviéru omývají západní vody Jadranu, její počátek najdeme v obci Brela, odkud se při moři vine až do letoviska Tučepi promenáda lákající k večerním procházkám. Riviéru pak zakončuje obec Gradac. Nad přímořskými letovisky se impozantně tyčí pohoří Biokovo. Makarská riviéra je jako stvořená pro milovníky slunce, moře, hor a krásné přírody. Nejlepší období pro návštěvu pobřeží je přitom od dubna do října, na jaře je zde sice více dešťových srážek a teplota vody bývá nižší, zato si však návštěvníci mohou užívat čerstvě rozkvetlé přírody a většího soukromí než v letních měsících, kdy je Makarská riviéra nejvíce navštěvovaná. V září a říjnu je pak počasí většinou ještě stálé a moře teplé.
Makarská riviéra - Zajímavosti, památky
Brela (též Donja Brela)
|
Skaliska u pobřeží letoviska Brela |
Obec Brela patří k nejoblíbenějším a zároveň nejdražším letoviskům v Dalmácii. Předností letoviska jsou krásné a dlouhé oblázkové pláže, rozčleněné do menších zátok. Pláže jsou přitom příjemně stíněny rozsáhlými borovými lesy. Brela si chrání svou exkluzivitu omezenou kapacitou hotelových lůžek, proto se vyplatí včasná rezervace. Pěkný výlet nabízí vysoké svahy pohoří Biokovo, například opuštěná obec Gornja Brela. V Brele se v letní sezoně koná několik náboženských slavnostní: 16. července svátek Panny Marie Karmelské či 3. srpna svátek sv. Štěpána. Oblíbenou akcí je také srpnová Rybářská noc.
Asi 6 kilometrů jihovýchodně od Brely najdeme přístav a rušné letovisko Baška Voda. Pláže a bohatá přímořská vegetace jsou podobné jako v sousední Brele a v Makarské. Baška Voda nabízí mnoho různých kulturních zážitků v rámci Kulturního léta, které probíhá od června do září. V létě se zde konají také náboženské slavnosti (např. svátek sv. Antonína 13. června). K blízkým zajímavostem patří stará osada Bast, nacházející se asi 2 kilometry od Bašky Vody směrem do svahů pohoří Biokova. V obci je několik hotelů, apartmánů a v blízké vesnici Promajna je kemp.
|
Stmívání v přístavu Makarska |
Centrem Makarské riviéry je přístavní a turistické městečko Makarska. Širokou zátoku při Makarske uzavírá z východu mys Osejava a ze západu poloostrov sv. Petra. Zátoka nabízí pěkné pláže, vyhledávána je především Donja Luka. V bezprostřední blízkosti pláží je řada hotelů i kemp s karavany a místy pro stany, nejkrásnější hotely jsou právě při pláži Donja Luka. Podél pobřeží se také vine turisty oblíbená promenáda s nejrůznějšími obchůdky a kavárnami. Městečko žije především turistickým ruchem, v okolí se však pěstuje třeba vinná réva či olivovníky. Centrem Makarske je Kačićovo náměstí (Kačićev trg), na němž stojí pomník jednoho z nejvýznamnějších chorvatských básníků 18. století Andriji Kačiće-Miošiće a kostel sv. Marka (Sveti Marko). Na okraji Makarské pak stojí františkánský klášter z 15. století s bohatou knihovnou a sbírkou uměleckých předmětů. Během letní sezóny nabízí město rušný sportovní a společenský život. Makarska je trajektem spojena s ostrovem Brač.
Sv. Jure
Hora Sv. Jure (Sveti Jure) v pohoří Biokovo je s nadmořskou výškou 1762 metrů nejvyšší horou Dalmácie. Na vrchol vede cesta krásnou krajinou, je však plná serpentin, proto je zde při jízdě autem třeba dbát pozornosti. Z vrcholu je nádherný výhled, v jasných dnech lze dokonce dohlédnout až k východnímu pobřeží Itálie. Cesta z Makarske až na parkoviště poblíž vrcholu hory trvá přibližně hodinu. Z Makarske lze vystoupit na horu i pěšky, a to Rodićovou cestou. Začátkem července v pohoří kvete řada pestrých horských květin a toto období je ideální k putování po hřebenech.
Tučepi
|
Středisko Tučepi |
Středisko Tučepi leží 5 kilometrů jihovýchodně od Makarske. Původně zde byla antická osada, o čemž svědčí římské sloupy vestavěné do románsko-gotického kostela sv. Jiří (Sveti Juraj) ze 13.-14. století. V blízké osadě Pašalić pak stojí renesanční kostel sv. Michala (Sveti Mihovil). Na pobřeží v Tučepi si nechal v 18. století postavit opat Grubišić letohrádek, dnes je upraven na příjemný hotel Kaštelet. Krásné pláže se táhnou až do sousední Podgory a jsou stíněny bohatou vegetací. Na pobřeží či v jeho těsné blízkosti najdeme hotely, bungalovy i ubytování v soukromí v podobě obytných domků. Hlavní sezónní kulturní akcí jsou Tučepské letní večery, které probíhají od 10. července do konce srpna a nabízejí mnoho hudebních, divadelních a folklorních představení. Každoročně se také tradičně koná Den obce Tučepi, který se slaví na svátek sv. Antonína 13. června.
Podgora
|
Přímořské letovisko Podgora |
Oblíbené přímořské letovisko se nachází 7 kilometrů jihovýchodně od Makarske. Původní obec se skládala ze dvou částí: ze staré horní vysoko na horském svahu, která byla zemětřesením v roce 1962 poškozena a zůstala v podstatě opuštěna, a z nové dolní části při moři. Tyto dvě části jsou dnes spojeny moderní silnicí, v horní vesnici se udržují prastaré olivové háje a vinohrady. V Podgoře najdeme malebný rybářský přístav a promenádu s krásným kamenným nábřežím. Je zde dostatek míst k ubytování, často však byla ubytovací zařízení postavena na úkor architektury starého města. Mnoho starých domů bylo zbouráno či přestavěno. Ze staré části zůstal jen půvabný kostelík šlechtické rodiny Mrkušićů. Kulturní zážitky nabízí Podgorské kulturní léto a svátek sv. Vincence 16. srpna, kdy se zde konají velké oslavy. Na Podgoru na jihu navazuje obec Čaklje se zajímavou moderní stavbou kostela.
Živogošće
V letovisku Živogošće najdeme pěknou oblázkovou pláž s borovým hájem. Nad pobřežím je ve svahu pohoří Biokovo postaven architektonicky zajímavý hotelový komplex Nimfa. Nachází se zde i komfortní autokemp s tenisovými kurty. Východně od obce stojí na skále nad mořem františkánský klášter. Pod ním vyvěrá vydatný sladkovodní pramen. Blízko kláštera je těsně nad mořem do skály vytesán antický nápis, zpravující o prameni.
Drvenik
8 kilometrů jihovýchodně od Živogošće se nachází vesnice a turistické letovisko Drvenik. Ve staré části vesnice na horském úbočí stojí kostel sv. Jiří (Sveti Juraj), ve kterém jsou zazděny středověké náhrobní desky. V části Donja Vala se nachází přístaviště trajektů na ostrovy
Hvar a
Korčula.16. srpna se v Drveniku konají tradiční oslavy sv. Rocha (Sveti Rok), které vrcholí nočním ohňostrojem.
Zaostrog
Letovisko Zaostrog se nachází 11 kilometrů jihovýchodně od Živogošće, na úpatí Riliće (navazuje na pohoří Biokovo). Na pobřeží stojí františkánský klášter, ve kterém je pochován velký chorvatský básník Andrija Kačić-Miošić. Další památkou v Zaostrogu je gotický hřbitovní kostel sv. Barbory (Sveta Barbara). Pobřeží je zde nízké, písčité a oblázkové (tzv. žalo) a je lemované borovicemi. Najdeme zde příjemné hotely i kempy.
Gradac
|
Přímořské středisko Gradac |
Na jihovýchodním konci Makarské riviéry v úpatí pohoří Rilić, 40 kilometrů od městečka Makarska, najdeme obec Gradac. Nachází se zde velké množství pěkných pláží, půvabná Gornja Vala je považována za jednu z nejhezčích v celé oblasti. Památky v obci vyprávějí o její dlouhé a zajímavé římské i středověké historii. Jako ukázkové turistické středisko, jehož obyvatelé se mimo jiné živí pohostinstvím, nabízí obec Gradac širokou škálu ubytovacích kapacit od pěkných hotelů, přes soukromé ubytování v domech, vilách a apartmánech, až po finančně nejméně náročné kempy.
Makarská riviéra - Doprava
V oblasti Dalmácie jsou nejdůležitějšími letišti Split a Dubrovník. Přiletět lze také do Zadaru (s přestupem v Záhřebu) či na ostrov Brač. Na Makarské riviéře najdeme mnoho autokempů, které slouží těm, jež zvolí za způsob dopravy vlastní auto. Centrum riviéry Makarska se nachází 60 kilometrů jižně od Splitu, celou riviéru lemuje Jadranská magistrála. Automobil je také možné si zapůjčit v turistických střediscích či na letištích. Zahraniční autobusoví dopravci většinou provozují pravidelné sezónní linky (například do Splitu), odsud pak lze využít chorvatské autobusy. Na ostrovy návštěvníky odveze trajekt, trajektem lze do Dalmácie cestovat také z Itálie.
Makarská riviéra - Ubytování
|
Město Makarska, panoráma |
Mnoho z hotelů na Makarské riviéře prošlo v uplynulých letech úspěšnou rekonstrukcí, která zmodernizovala vybavení ze 70. a 80. let. Vedle nich také vzniklo množství nových kvalitních hotelů a penzionů. Velká je nabídka privátů, jak pokojů, tak celých bytů nebo apartmánů přímo na pobřeží. Při cestování během hlavní sezóny v červenci a srpnu je nutné pamatovat na včasnou rezervaci, neboť ani kapacita ubytování v soukromí není neomezená. Úroveň kempů je různá, i zde je pak v hlavní sezóně nutné počítat s rezervací. Pohodlí v kempech závisí také na jejich kapacitě, v těch velkých bývá v letních měsících doslova přelidněno. Většina kempů je otevřena jen od května do září. Volné táboření je v Chorvatsku zakázané.